Színházi rendezőasszisztens képzés indul

Négy féléves, nappali tanrendű felsőoktatási szakképzést indít érettségizett fiatalok számára a Színház- és Filmművészeti Egyetem. A jelentkezési határidő március 1-je.

Az SZFE közleménye:

A színházi rendezőasszisztens a rendező legközelebbi munkatársa. Ő az, aki az előkészületektől a próbafolyamaton keresztül jelen van egy produkció létrejötténél, szakszerű és empatikus jelenlétével befolyásolja egy előadás sorsát, életét. A rendezőasszisztens tehát nemcsak a rendező közvetlen partnere, de a közreműködők, a színészek, a többi munkatárs között is összekötő kapocs. 
A 2013 szeptemberében először induló képzés során a hallgatók megismerkednek a rendezőasszisztens feladatkörével, a próbakezdés előtti és a próba alatti feladatokkal. Elsajátítják a próbaterv-készítés, a kelléklista, a jelenetbeosztás feladatait, fogalmat alkotnak a munkarendi értekezlet természetéről. Gyakorlati feladatokon keresztül modellezik a színházi rendezőasszisztens munkáját. Részt vesznek az egyetemen létrehozott produkciókban. Megtanulják a színpadi tárakkal való egyeztetés formáit, a színpadi munka dokumentálását. Világítási és zenei terveket készítenek választott előadásokhoz. Felkészülnek a színházi munka során felmerülő rendkívüli helyzetek kezelésére is. Elsajátítják a színházakban található hang és fénypultok működését is, amelyek ismeretében képesek lesznek kezelni az előadás és a próbák alatt felmerülő technikai problémákat. Az ügyeletes rendező feladatkörét is elsajátítják a négy félév során. Megtanulják a lezajlott előadásról való jelentés-írás, beszámoló formáit, melyben rögzítik az előadáson történteket és tájékoztatják a színház vezetését a produkció pillanatnyi állapotáról. Az ügyelői és a súgói munkával, mint társ-feladatkörökkel is foglalkoznak a hallgatók.

varkonyiVárkonyi Zoltán rendez az 50-es években

A képzés során gyakorlati próbavezetési feladatokat is kapnak a hallgatók, ismereteket szereznek az instrukció művészetéről, a színházi kommunikáció formáiról. A próbaidőszak tagolása és beosztása is az elsajátítandó ismeretek része. Erre különböző típusú előadások modellezésén keresztül készülnek fel a jelentkezők. Az ügyeletes rendező feladatkörét is elsajátítják a négy félév során
A szakmai tárgyak mellett munkaerő-piaci, kommunikációs és alapszintű információ feldolgozási ismereteket is hallgatnak a képzésben részt vevők.
Olyan fiatalok jelentkezését várjuk, akiket érdekel a színház, esetleg már ezen a területen szereztek némi tapasztalatot és tudásukat el szeretnék elmélyíteni, vagy most ismerkednek ezzel a művészeti ággal, és olyan közösség munkájában kívánnak részt venni, ahol a kreativitás, az alkotás a közösséget formáló cél.
A jelentkezés előfeltétele a meglévő érettségi bizonyítvány. A képzés során nappali rendben, hallgatói jogviszonnyal, két éven keresztül sajátíthatóak el azok az ismeretek, melyek birtokában sikeres felvételi esetén tovább folytathatók a tanulmányok a színházi rendező képzésben.
További felvilágosításért Hilóczki Erikához lehet fordulni a hiloczki.erika@szfe.hu címen keresztül.

süti beállítások módosítása