Hoppál Péter: "Egyre szélesebb rétegeket ér el a minőségi kultúra"

Az országos feladatellátásban az államtitkárság célja a kulturális alapellátás szélesítése és a kultúrán keresztül a helyi közösségek önszerveződésének segítése - mondta el az MTI-nek a magyar kultúra napja alkalmából a kultúráért felelős államtitkár.

 

Hoppál Péter emlékeztetett: a 2014-ben csaknem száz új - közösségi tér funkciót is betöltő - úgynevezett kistelepülési szolgáltatóhellyel bővült könyvtárhálózat és a könyvtárbuszok révén a könyvtári rendszer mára 2500 ötezer fő alatti településen van jelen, de a múzeumok és a levéltárak is nyitottak a látogatók felé, a közművelődés területén pedig létrejöttek a Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) megyei módszertani központjai.


"Kiderült, hogy az úgynevezett magas kultúrára nagyobb szükség van, mint hittük: az újranyitott Erkel Színház például egész évben 80 százalék fölötti kihasználtsággal működött. Érdemes tehát az intézményi struktúrát is az emberek elvárásaihoz szabni; erről nemcsak beszéltünk az elmúlt évben, hanem kibővítettük az intézményi hálózatot, képzéseket és uniós forrásokat is tettünk a mögé, hogy minél több településen jelen legyünk" - hangsúlyozta.

 

hoppal

Fotó: Koszticsák Szilárd, MTI

 

Értékelése szerint nagy eredmény a februárban befejeződő második nagy kulturális közfoglalkoztatási program is, amelynek résztvevői munkahelyet és perspektívát kapnak, miközben értéket teremtenek; a második program 4500-as induló létszámának ráadásul csaknem negyede a projekt lezárultáig állást is talál. Már tervezik a márciusban 6000 fővel induló harmadik programot, de az még nem dőlt el, hogy ez is féléves vagy már egyéves legyen.


Hozzátette: a szakemberek mellé kellenek megfelelő kulturális terek is. Ebben a nagyvárosok helyzete jó, de ez nem mondható el a kistelepülések mindegyikéről, így 2015 egyik feladata lesz áttekinteni, miként lehet a közfoglalkoztatási program részévé tenni a kulturális terek revitalizációját - jelezte.


Hoppál Péter 2014 legfontosabb eredményének azt tekintette, hogy egyre szélesebb rétegeket ér el a minőségi kultúra és ehhez már pénzt is sikerült rendelni. Az önkormányzatok kulturális normatívájára januártól évi 1,2 millió forintos minimumösszeget határoztak meg, ezzel 1790 településen nő ez a támogatási forma - emelte ki.


A Kultúráért Felelős Államtitkárság feladatrendszerében az államtitkár tervei szerint a jövőben nagyobb hangsúlyt kap a horizontális szerveződés, ami a társágazatokkal, illetve más minisztériumokkal, intézményekkel vagy a fővárossal való intenzívebb együttműködési szándékot jelenti.


Hoppál Péter emlékeztetett: idén több nagy nemzetközi rendezvény miatt Magyarország lesz a fókuszban, ezek egyike a World Music Expo (Womex) októberben, amelyre a világzenei műfaj legnagyobbjai érkeznek, de hasonlónak ígérkezik nyáron az Europa Cantat kórusfesztivál is, amikor Pécs fogadhatja a mintegy 4000 résztevőt. A Womexre 210 millió plusz 260 millió forint visszatérítendő támogatást biztosít, az Europa Cantatra 150 millió forintot ad a magyar állam, de a látogatók legalább kétszer ennyit fognak költeni az országban, így a rendezvényektől a kulturális turizmus további élénkülése várható - jegyezte meg.


"Fontosak a nagykiállítások is, itt a keleti nyitás tematikája mentén izgalmas évnek nézünk elébe. A külügyminisztériummal együtt a kínai hangsúlyt mindkét országban rendezvényekkel erősítjük. Sanghajban január 28-ig tart nyitva minden idők legnagyobb ázsiai magyar művészeti megjelenése, a Munkácsy és kora című kiállítás, az Iparművészeti Múzeumban pedig rövidesen nyílik Az ősi Kína kincsei című tárlat és körvonalazódik a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) Selyemút-tematikájú nagykiállítása is" - közölte Hoppál Péter.


Hozzátette: zajlanak az előkészületek Ázsia legnagyobb összművészeti rendezvényére, a novemberi Sanghaj Kína Nemzetközi Fesztiválra is, amelynek idei díszvendége Magyarország lehet. Szintén hazánk lesz a díszvendég a világ második legnagyobb könyves rendezvényén, a Göteborgi Könyvvásáron szeptemberben.


Hoppál Péter elmondta: a Nemzeti Múzeum főigazgatói pályázatáról a miniszter napokon belül meghozza a döntést. A szakmai bizottság mindkét jelölt, a jelenlegi főigazgató, Csorba László, valamint Szabó Csaba személyét is alkalmasnak találta az MNM vezetésére.


Miközben a kulturális költségvetés nőtt 2015-ben, soha nem látott kulturális infrastruktúra-fejlesztés zajlik: megújult például a Zeneakadémia, a Pesti Vigadó, a Várkert Bazár és jó ütemben folytatódnak a Liget Budapest előkészületei - közölte az államtitkár, hozzáfűzve: bízik abban, hogy idén az Iparművészeti Múzeum épületének felújítási tervein is elkezdhetnek dolgozni.


Elmondása szerint céljuk, hogy az Erkel Színház megnyitása után az Operaház is visszakapja régi fényét. "Ezzel azonban nem elégszünk meg. Ókovács Szilveszter főigazgatóval együttműködve úgy látjuk, most van itt az ideje, hogy megvalósuljon az az alapításkori szándék, hogy az Operaház mellett működjön egy műhelyeket befogadó, nagyobb kiszolgáló bázis. A bérleményeket hátrahagyva ezért létrehoznánk az Eiffel Bázist a Kőbányai úti mozdonymosó épületében" - szólt terveiről.


Az államtitkár közölte: a tervezés költségét a kormány rendelkezésre bocsátotta és a négyéves program munkabizottsága is megtartotta már első ülését.

 

Forrás: MTI

 

 

süti beállítások módosítása