2025. február 23., vasárnap

Salemi boszorkányok - Rába Roland rendezése Tatabányán

A tatabányai Jászai Mari Színház új előadását, A salemi boszorkányokat február 20-tól láthatják a nézők.

A darabról:

Elizabeth Proctort és férjét a salemi boszorkányperek során ítélték halálra 1692-ben. Próbálták elvenni tőlük az utolsó kapaszkodót is, amely az élethez köthette őket: a hitüket. Az Elizabeth-et alakító Danis Lídia mégis úgy érzi, karaktere nem egy áldozat, hanem egy alázattal teli, hihetetlenül erős asszony. 

„A legnagyobb kín és fájdalom az, hogy ezek az emberek ebben az életben és közegben nem kapnak feloldozást” – mondja Danis Lídia, aki Elizabeth Proctort, John feleségét alakítja Arthur Miller A salemi boszorkányok című darabjában.

A történet a salemi boszorkánypereket eleveníti fel, amelyek Amerikában, Salem városában zajlottak a 17. század végén. Fiatal lányok boszorkánysággal vádoltak meg pár helyi asszonyt, és azzal, hogy megbabonázták őket. A kis közösség szerény körülmények között élt, lelkipásztoraik szónoklatai gyakran a Sátán kísértéseiről és a szigorú erkölcsökről szóltak. Nem csoda hát, hogy könnyen hittek az emberek a lányoknak. Ráadásul a boszorkányüldözés kapóra jött: régi sérelmek kerültek felszínre, bárki boszorkánynak kiálthatott ki bárkit, és bosszút állhatott rajta. Tömeghisztéria tört ki. A perek végül tizenkilenc ember felakasztásával és sokak bebörtönzésével zárultak. Miller ebből az igaz történetből írta meg darabját.

salemi

Danis Lídia szavaival:

Danis Lídia szerint ez a mű – mint általában az örök klasszikusok – mindig tud újat nyújtani, és mindig fel lehet benne fedezni az aktualitást. „Előadásunk bemutatja, hogyan lehet valakit bármi miatt – legyen az egyetlen vétek, bűn – pillanatokon belül kirekeszteni egy közösségből, sőt a halálba kergetni. Ebben az a félelmetes, bármiért rád fogható, hogy te bűnös vagy – akár etnikai, akár politikai, vagy bármilyen más alapon. Ez sajnos ma is előfordul, mintha az ember alig változott volna a századok során. Számomra ettől olyan aktuális ez a történet.”

Elizabeth Proctor a boszorkánysággal megvádolt személyek között van, Danis Lídia mégsem akarja őt szenvedő áldozatként bemutatni. „Én nem azt szeretném megfogni, hogy egy nő mitől zárt és rideg, hanem hogy vannak olyan hús-vér asszonyok, akik bizony küzdenek azzal a problémával, hogy a kapcsolatuk, házasságuk tönkremegy. A szerepem gyönyörű, hiszen egy alázattal teli, ugyanakkor nagyon erős tartású, gerinces nő, aki nem akar megtörni, nem hagyja, hogy elvegyék tőle az igazságát. Isteni erővel megpróbál a vádak fölé emelkedni. Egy hihetetlen anya és asszony, aki azonban a végén mégsem kap a végén feloldozást.”

Danis Lídia szerint az előadás nem csak arról szól, hogyan bélyegeznek meg valakit, hanem arról is, hogyan bélyegezzük meg saját magunkat.

Folytatást itt olvashat.

Az előadásról képekben:

Fotók: Szvatek Péter 

1

1.

2

2.

3

3.

4

4.

6

5.

5

6.

7

7.

8

8.

9

9.

10

10.

11

11.

12

12.

13

13.

14

14.

15

15.

Fotók: Szvatek Péter 

SZEREPLŐK:

Samuel Parris, salemi lelkipásztor  Honti György
Betty Parris, a leánya  Bábinszki Ágnes
Tituba, Parris indián szolgálója  Tóth Rita
Abigail Williams, Parris unokahúga  Szabó Emília
John Proctor, földműves  Crespo Rodrigo
Elizabeth Proctor, John felesége  Danis Lídia
Mary Warren, Proctor szolgálója  Pilnay Sára e. h.
Thomas Putnam, földműves  Kaszás Mihály
Mrs. Ann Putnam, a felesége  Bakonyi Csilla
Mercy Lewis, a szolgálójuk  Lass Bea
Rebecca Nurse, bábaasszony  Egri Márta
Francis Corey, földműves  Áts Gyula
Susanna Walcott, szolgáló  Kaprielian Alexa
Danforth, kormányzóhelyettes, a bíróság elnöke  Végh Péter
Hawthorne, a bíróság ügyésze  Megyeri Zoltán
Hale, tiszteletes, városi lelkipásztor  Kardos Róbert
Herrick Cheever, bírósági jegyző  Maróti Attila

Díszlettervező  Reich Dániel
Jelmeztervező  Bánki Róza
Dramaturg  Róbert Júlia
Zene  Juhász Levente
Rendező  Rába Roland
Szcenika  Czechmeister László
Világítás  Gergely Erzsébet

Ügyelő  Laczkó Edit
Súgó  Fábián Ilona
Rendezőasszisztens  Vass János Pál

süti beállítások módosítása