Kezdetét veszi a világ legnagyobb Shakespeare fesztiválja

Az internet segítségével, multikulturális és többnyelvű projektekkel fogja össze szinte az egész világ Shakespeare-rajongóit a brit fővárosban április 23-án kezdődő Shakespeare Világfesztivál.

A féléven át tartó programsorozatot az olimpiához kapcsolódó nagyszabású kulturális seregszemle, a London 2012 Fesztivál részeként rendezik meg. 
Profik százai és laikusok ezrei több mint negyven nyelven veszik ki részüket a programokból és rendezvényekből. Az előzetes adatok szerint mintegy 260 hobbytársulat összesen 7200 tagja mutat be Shakespeare-interpretációkat a parkokban, pubokban, templomokban vagy szabadtéren. A profik előadásaira több mint egymillió jegyet kínálnak eladásra. Természetesen az internet is nagy szerepet játszik a fesztivál nemzetköziségének megteremtésében.
"Világméretű osztályterem" (World Wide Classroom) teszi majd lehetővé, hogy tanárok és diákok megosszák tapasztalataikat arról, milyen helyet foglal el William Shakespeare (1564-1616) országuk kultúrájában. Különleges digitális iskolai segédanyagok is készülnek, így a fesztiválon való részvétel lehetősége nem csak a szigetország lakói számára lesz nyitva.

shakespeare A fesztivál hagyományos része is "világvállalkozás": a Globe to Globe elnevezésű projekt keretében Londonban, a Temze-parti Shakespeare's Globeszínházban a drámaíró 37 színpadi művét 37 nyelven, különböző országokból érkező társulatok előadásában láthatja a közönség. A rajongók így megtudhatják, miként hangzanak Shakespeare szavai többek között törökül, görögül, albánul, szuahéliül vagy éppen az új-zélandi maori őslakók nyelvén. 
A fesztivál programjában 23 vadonatúj produkció is szerepel, ezek legtöbbje kifejezetten az eseményre készül. Az előadásokra már októberben megkezdődött a jegyek árusítása. 
A globális fesztivál előkészítése négy éve kezdődött. A rendezvénysorozat számára biztató hátteret szolgáltatott a Royal Shakespeare Company és a British Council bejelentése, amely szerint a világon minden második diák tanulmányaiban szerepel a nagy angol szerző munkássága. 
A szervezők szerint a nagy drámaíró mesteri emberábrázolásának köszönhető, hogy művei más kultúrákban is megtalálják helyüket, ez teszi "a világ drámaírójává". "Shakespeare már nem kizárólagos brit tulajdon, fajtól, vallástól, kontinenstől függetlenül a világ minden népe osztozik történetein, amelyek arról szólnak, mit jelent embernek lenni" - fogalmazott Michael Boyd, a Royal Shakespeare Company művészeti igazgatója. 
Mint rámutatott, Shakespeare munkássága minden nyelvnél mélyebb, egyetemes nyelvet teremtett, amely segít beszélni az önkényuralomról és a polgárháborúról is. "Munkái pompás trójai falovat bocsátanak rendelkezésünkre" - hangsúlyozta, utalva arra, hogy a nagy drámaíró munkái nem egy országban az ott különben tiltott vagy korlátozott politikai üzenetek kimondására is szolgálnak.

süti beállítások módosítása